Przedstawienie Wigilijne „1:0” podczas podsumowania projektu „Speculum”

19 grudnia 2019 roku to data, która na długo pozostanie w pamięci uczestników projektu SPECULUM. Tego dnia o godzinie 17:00 sala Gminnego Ośrodka Kultury w Juchnowcu Kościelnym zapełniła się po brzegi widzami, którzy chcieli zobaczyć spektakl w wykonaniu grupy teatralnej „Lustro”, działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym – spektakl będący ukoronowaniem wielomiesięcznej pracy młodych twórców. Publiczność mogła podziwiać nie tylko przedstawienie wigilijne „1:0”. Po zakończeniu spektaklu widownia wraz z chórem z Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym pod przewodnictwem pani Iwony Dudzik wspólnie zaśpiewała tradycyjne kolędy. Pani Bożena Cylko wręczyła uczestnikom projektu pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Całą drogę, jaką przeszli uczniowie od początku przygotowań aż do finałowego spektaklu, mogliśmy śledzić dzięki filmowi, który podsumował projekt. Po zakończeniu części oficjalnej członkowie grupy teatralnej oraz wszyscy zgromadzeni goście, w tym rodziny aktorów, mogli wspólnie świętować to wydarzenie przy smacznym posiłku.

Nad finałowym spektaklem uczniowie pracowali już od czerwca, kiedy poznali scenariusz wigilijnych Jasełek i obsadę spektaklu. Swoje umiejętności młodzi aktorzy rozwijali i pogłębiali pod okiem profesjonalistów – aktorów Teatru Wierszalin w Supraślu oraz Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. „Czarodzieje Wyobraźni” – pan Marek Tyszkiewicz oraz pan Patryk Ołdziejewski pracowali z młodzieżą nad doskonaleniem warsztatu aktorskiego. Pan Patryk jako reżyser wprowadził grupę na zupełnie nowy poziom gry aktorskiej. Przedstawienie zostało wzbogacone o elementy tanecznych choreografii przygotowanych pod okiem choreografów szkoły tańca Danceoffnia – pani Grażyny Stanisławskiej oraz pani Doroty Baranowskiej. Grupa teatralna wspólnie z absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – panią Anną Radziewicz – tworzyła projekty scenografii, kostiumów, artystycznych makijaży, fryzur. Współpraca tak wielu osób oraz dofinansowanie projektu przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoliły stworzyć niebanalny spektakl, który poruszył emocje widzów, a także pobudził do refleksji nad sensem narodzin Jezusa oraz odwiecznej walki dobra ze złem.

Udział w projekcie „Speculum” to dla młodzieży nie tylko przygotowanie przedstawienia. Były to również dziesiątki godzin spędzonych na rozmaitych warsztatach na terenie Gminy Juchnowiec Kościelny (w Gminnej Bibliotece Publicznej, Ośrodku Kultury, Zespole Szkół). Zajęcia, w których uczestniczyła grupa 17 osób, poszerzały horyzonty, wydobywały drzemiący w uczniach potencjał, a także wzbogacały myślenie o sztuce teatralnej. W ramach projektu odbyły się także wyjazdy do teatru („Hobbit” w Białostockim Teatrze Dramatycznym, „Dzikie serce” w BTL-u, „Aida” w warszawskim Teatrze Roma), Studia Działań Kreatywnych Danceoffnia, na Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. Uczestnicy projektu kształtowali także swoje umiejętności literackie w ramach zajęć ze scenopisarstwa oraz warsztatów Loesje, podczas których tworzyli kreatywne krótkie, często humorystyczne teksty. Mieli możliwość wziąć udział w sesji RPG, która wprowadziła ich w świat gier fabularnych, dających okazję do wcielania się w stworzone przez siebie postacie. Co więcej, na jednych z zajęć z zakresu historii teatru stworzyli swoiste Muzeum Min.

Niezapomniana teatralna przygoda z pewnością nie skończy się wraz z zakończeniem projektu. Wierzymy, że przetrwała ona nie tylko w postaci vlogowych nagrań oraz zdjęć, ale przede wszystkim głęboko poruszyła świat emocji młodych twórców, a także ukształtowała konkretne umiejętności przydatne w ich dalszym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *